ZASTOSOWANIA | Normobaria Mokotów

Zobacz jak działa normobaria

Masz pytania: zadzwoń +48 690 798 088

Autyzm

Dzięki dostarczeniu tlenu do układu nerwowego, w odpowiednich warunkach (wyższa zawartość tlenu, podwyższone ciśnienie atmosferyczne), uruchamiają się procesy regeneracyjne uszkodzonych komórek mózgowych.

Po zakończonych sesjach tlenoterapii zauważono u dzieci znaczną poprawę:

 • dzieci wiele szybciej podejmują interakcję z otoczeniem,
 • następuje poprawa samokontroli,
 • polepsza się umiejętność utrzymania kontaktu wzrokowego.
Alzheimer

Alzheimer to najczęstsza przyczyna otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Zaburzeniu ulegają funkcje takie jak pamięć, myślenie, orientacja, liczenie, zdolność uczenia się, język i ocena. W późniejszych stadiach choroby występują również zaburzenia świadomości. Choć przyczyny rozwoju choroby Alzheimera nie są do końca poznane już we wczesnych stadiach rozwoju, czynnościowe badania obrazowe, wykazują typowe dla choroby Alzheimera zaburzenia metabolizmu i zmniejszenie przepływu krwi w okolicach ciemieniowych i skroniowych.

Terapia normobaryczna, poprzez stymulację metabolizmu komórkowego, zwiększenie natlenienia krwi krążącej oraz stymulację procesu angiogenezy naczyń mózgowych, może zatrzymać lub znacznie spowolnić progres choroby Alzheimera poprzez lepsze odżywienie okolicy ciemieniowo-skroniowej.

Stosowanie tlenoterapii może stanowić nie tylko element rehabilitacji neurologicznej, ale również doskonałą, nieinwazyjną formę profilaktyki rozwoju zespołów otępiennych poprzez stymulację dotlenienia i metabolizmu komórek mózgu.

u pacjentów najczęściej odnotowuje się:

 • stopniowe zmniejszenie nasilenia zaburzeń kognitywnych i behawioralnych
 • usprawnienie procesów uczenia się
 • poprawa kondycji ogólnej i samopoczucia
 • możliwość powrotu do normalnych, codziennych, samodzielnych aktywności dnia codziennego i dalsza chęć pacjenta do kontynuacji terapii hiperbaryczno-tlenowej
Anti-Aging

Regularne korzystanie z komory normobarycznej powoduje ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które krążąc po organizmie docierają do uszkodzonych komórek i tkanek powodując ich regenerację. Działanie anti-aging w tym przypadku ogranicza się do wykorzystania w pełni naturalnych bodźców i nie wymaga interwencji chirurgicznej.

 

Dzięki wyższemu ciśnieniu, tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, w płynie mózgowo-rdzeniowym, limfie i innych płynach ustrojowych, dlatego jest on łatwo dostarczany do wszystkich tkanek, tych o słabym ukrwieniu, a nawet takich, które dotąd były pozbawione tlenu. Dostarczenie tlenu do niedotlenionych tkanek oraz narządów znacząco wspiera spowalnianie procesu starzenia, namnażanie skóry właściwej i produkcję kolagenu.

Depresja

W zależności od przyczyn powstania wyróżniamy między innymi depresję endogenną, oddechową, reaktywną, dystymię, okołoporodową.

 

Odpowiednie dotlenienie tkanek podczas zabiegów HBO, powoduje zmniejszenie lęku i poprawę nastroju. Szczególnie jednak terapia tlenowa polecana jest przy depresji endogennej i oddechowej, gdzie ma działanie przyczynowe i działając na poziomie komórkowym zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie, a co za tym idzie funkcjonowanie. Przy depresji oddechowej, bierna tlenoterapia jest zabiegiem ratującym życie!

Borelioza

Tlen działa jak antybiotyk. Zakłócając metabolizm bakterii powoduje ich obumieranie. Stosując tlenoterapię unikamy negatywnych skutków ubocznych a nawet możemy liczyć na dodatkowe korzyści płynące z terapii normobarycznej. Tlenoterapia redukuje stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji. Pacjenci poddawani terapii tlenowej, z powodu boreliozy mogą doświadczyć reakcji Herxheimera, która obejmuje takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy lub zaczerwienienie skóry. Takie objawy wywołują endotoksyny, uwalniane w miarę umierania szkodliwych bakterii. Reakcja ta trwa kilka godzin do kilku dni i jest dowodem korzystnego działania normobarii tlenowej na leczenie boreliozy.

Medycyna Estetyczna

W pragnieniu zachowania na dłużej młodego, świeżego wyglądu, coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Jednak nawet te najmniej inwazyjne zabiegi wymagają od organizmu przystosowania się i regeneracji.

Tlenoterapia wspomaga regenerację skóry po wszelkich ingerencjach medycyny estetycznej. Co więcej, stosując zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, możemy efekt uzyskany po zabiegu utrzymać na dłużej.

Normobaria działając stymulująco na fibroblasty, uelastycznia skórę, a dbając o jej prawidłowy poziom natlenienia i odżywienia, zwiększa jej zdolności regeneracyjne do tego stopnia, że komórki macierzyste zwiększają swój wzrost nawet ośmiokrotnie!

Normobaria dzięki znacznemu zwiększeniu poziomu natlenienia tkanek przed zabiegiem, zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak:

 • obrzęki
 • niedokrwienie
 • martwica
 • niedowłady.

Ponadto zwiększa także odporność na infekcje, co zapobiega zakażeniom.

W okresie pooperacyjnym przede wszystkim ważna jest regeneracja

Medycyna sportowa

Podwyższone stężeniu tlenu we krwi przyczynia się do dostarczenia większej ilości tlenu do narządów i stymuluje naturalny proces gojenia ran. Dzięki tym właściwościom komory wykorzystywane są w rehabilitacji sportowej. Przyczyniają się do skrócenia czasu rekonwalescencji, a także zwiększenia wydajności i wytrzymałości organizmu.

 

Zastosowanie terapii normobarycznej przyczynia się do:

 • zmniejszenia obrzęku po uszkodzeniach,
 • skrócenia czasu rekonwalescencji,
 • zwiększenia ilości molekuł ATP,
 • wyeliminowania problemu „zakwaszenia mięśni”,
 • zmniejszenia czasu regeneracji organizmu po ćwiczeniach.
Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą, nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów.

Tlenoterapia normobaryczna wspomaga leczenie łuszczycy trójpłaszczyznowo:

 1. Przyspiesza gojenie ran skórnych. Działając stymulująco na fibroblasty, poprawia elastyczność skóry oraz sprzyja wydajniejszej regeneracji nabłonka.
 2. Zmniejsza stan zapalny, poprzez wzmocnienie układu immunologicznego.
 3. Oczyszcza organizm przyspieszając wydalanie toksyn.

 Oczyszczając organizm od wewnątrz, zmniejszając stan zapalny i wreszcie stwarzając prawidłowe środowisko do zdrowego funkcjonowania komórek, tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą, która w leczeniu łuszczycy działa na jej przyczynę, a nie tylko leczy jej skutki.

 Odpowiednie dotlenienie tkanek podczas zabiegów HBO, powoduje zmniejszenie lęku i poprawę nastroju. Szczególnie jednak terapia tlenowa polecana jest przy depresji endogennej i oddechowej, gdzie ma działanie przyczynowe i działając na poziomie komórkowym zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie, a co za tym idzie funkcjonowanie. Przy depresji oddechowej, bierna tlenoterapia jest zabiegiem ratującym życie!

Obrzęki, infekcje, urazy

W przypadku obrzęków często dochodzi do odcięcia dopływu tlenu do tkanek, co może prowadzić do zakażenia i dalszych powikłań. Komora normobaryczna działa stymulująco na fibroblasty, a więc sprzyja regeneracji nabłonka – tlen dostarczony do organizmu podczas tlenoterapii dociera do uszkodzonych obszarów ciała i przyspiesza ich gojenie. Dowiedziono, że podczas zabiegów tlenoterapii aż ośmiokrotnie wzrasta poziom komórek macierzystych we krwi – dzięki temu naturalna regeneracja przebiega znacznie szybciej.  Aby terapia przyniosła najlepsze rezultaty w przypadku poważnych obrzęków czy urazów – należy ją rozpocząć jak najszybciej.

Onkologia

Terapia normobaryczna stanowi wsparcie w odbudowie tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii. Ma wpływ na naczynia włosowate (odpowiedzialne za właściwe odżywienie kości, skóry i błon śluzowych). Do stymulacji ich wzrostu oraz rozwoju przyczynia się tlen, który korzystnie wpływa również na powstawanie nowych tkanek. Z poczynionych obserwacji wynika, że on wpływ na:

 

 • tworzenie nowych naczyń krwionośnych,
 • poprawę ukrwienia tkanek,
 • lepszą regenerację uszkodzonych tkanek.
 • rewitalizacji komórek, co następuje dzięki dotlenieniu tkanek oraz doprowadzeniu do nich wszystkich składników odżywczych
 • ograniczeniu ryzyka uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu,
 • oczyszczenia organizmu z toksyn oraz metali ciężkich (substancji rakotwórczych),
 • zmniejszenia poziomu białka C-reaktywnego, TNF-alfa (czynnika martwicy nowotworów) oraz innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Oparzenia

W rezultacie oparzenia gwałtowanie spada ukrwienie tkanek miękkich, zaś w przypadku oparzenia górnych dróg oddechowych dodatkowo istnieje ryzyko nasilenia niedotlenienia organizmu. Dlatego pierwszym etapem leczenia często jest tlenoterapia – tlen dociera do tkanek uszkodzonego obszaru, wspomaga gojenie i zarazem zmniejsza obszar uszkodzonych tkanek oraz ryzyko groźnych zakażeń.

Ortopedia

Tlenoterapia normobaryczna ma istotne znaczenie w leczeniu chorób układu kostno-stawowego, między innymi w:
-Urazach sportowych
-Osteochondrozie
-Zapaleniu kości
-Fibromialgii
-Leczeniu złamań i zwichnięć

Reumatyzm

Tlenoterapia jest standardem w leczeniu wielu schorzeń reumatoidalnych czy zapaleń kości. Tlen podawany w komorach normobarycznych zmniejsza markery stanu zapalnego, redukuje ból i wspomaga regenerację. Regularne sesje mogą powstrzymać postęp choroby reumatycznej nawet w jej zaawansowanym stadium.

 

W leczeniu reumatyzmu niezwykle ważne jest dobre ukrwienie tkanek, by zapewnić przepływ substancji odżywczych do miejsca, w którym występuje stan zapalny. Tlen, wchłaniany podczas terapii dużo skuteczniej niż podczas normalnego oddychania, pozwala finalnie zwalczyć stan zapalny, a co za tym idzie znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe i doprowadzić do remisji choroby.

Rehabilitacja onkologiczna

Tlenoterapia wpływa na odzyskanie przez pacjentów funkcji neurologicznych. Jest to możliwe dzięki poprawie metabolizmu komórkowego oraz usunięciu toksycznych gazów z krwioobiegu.
Tlen ma zbawienny wpływ na wiele schorzeń neurologicznych:

 

 • poprawia metabolizm w tkance nerwowej,
 • ożywia i pobudza uśpione komórki, przywracając ich właściwe funkcjonowanie,
 • poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu,
 • podnosi aktywność mózgu i koncentrację,
 • łagodzi stany depresyjne,
 • łagodzi obrzęk mózgu,
 • ochronnie wpływa na skutki udaru mózgu,
 • przyczynia się do zmniejszenia stopnia uszkodzenia mózgu, powstałego w wyniku udaru lub wylewu
Rehabilitacja kardiologiczna

Komora normobaryczna ma korzystny wpływ na funkcję skurczową lewej komory serca. Ponadto wpływa na zmniejszenie częstości i nasilenia lub całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych o charakterze wieńcowym, znaczne zmniejszenie nasilenia objawów niewydolności serca, zwiększenie tolerancji wysiłku, podwyższenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych w surowicy krwi i krwinkach czerwonych.

Stomatologia i implantologia

Regularne korzystanie z komory normobarycznej poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających), zwalcza infekcje oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do miejsca infekcji.

 

Komora normobaryczna:
-pomaga zabić bakterie beztlenowe – przyczynę zakażeń ran
-redukuje obrzęki, które mogą wystąpić na całym obszarze po ekstrakcji zębów,
-stymuluje proces gojenia,
-skraca czas rekonwalescencji,
-doskonale wspiera w leczenie pooperacyjne poważnych schorzeń żuchwy.

Udar mózgu

Zabiegi tlenoterapii normobarycznej pomagają w odzyskiwaniu funkcji neurologicznych u pacjentów po przebytym udarze mózgu. Dzięki regularnym sesjom poprawia się metabolizm komórkowy i mikrokrążenie. Ponadto zwiększona podaż tlenu stymuluje angiogenezę i neurogenezę, redukując przy tym stany zapalne i pobudzając do życia uśpione rejony
i komórki mózgu. W wyniku regularnych sesji następuje poprawa funkcji nerwowych, psychicznych oraz motoryki i koordynacji.